Město Valašské Klobouky

Město Valašské Klobouky se nachází v Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, jenž jsou zařazeny v UNESCO. Město se proslavilo především pravidelným pořádáním Mikulášského jarmeku, který je charakteristický místním folklórem a tradicemi. Mezi další kulturní akce patří Valašské Kumštování a Setkání muzikantů v Bílých Karpatech.

Číst dál: Město Valašské Klobouky

Mikulášský jarmek

Jedná se o tržně-společensko-environmentální akci, která se koná ve Valašských Kloboukách o prvním víkendu v prosinci. Jeho historie se začala psát na počátku 90. let minulého století, kdy ZO ČSOP Kosenka již několik let oživovala mikulášskou tradici a Valašské sdružení Dúbrava se pokoušelo obnovit tradiční sladké trhy. Valašský mikulášský jarmek vznikl spojením těchto dvou aktivit a jeho 1. ročník se konal v roce 1992. Lze konstatovat, že vznikla tradice, kterou žije celé město a široké okolí. Povzbuzením do budoucna se ukázalo ocenění od České národopisné společnosti, neboť jsme se umístili na I. místě v anketě "O nejvýznamnější počin v oboru za rok 2002" v kategorii "Společenské a kulturní akce". Cena byla předána ve Strážnici dne 28. června 2003.

Číst dál: Mikulášský jarmek

Valašské Kumštování

Valašské kumštování je multikulturní akce, která spojuje velké množství umělců, výtvarníků a hudebníků. Během všech čtyř dnů se prodávají krajové a valašské speciality. Tato kulturní akce se koná vždy poslední týden v červnu a spojuje tradiční folklór s moderním hudebním projevem.

Číst dál: Valašské Kumštování

Klobucké hospodářské trhy

Město Valašské Klobouky pravidelně uskutečňuje Klobucké hospodářské trhy a tím podporuje místní zemědělce i drobné farmáře. Umožňuje lidem, aby si mohli zakoupit čerstvé a kvalitní produkty. Trhy se pořádájí pravidelně po 14 dnech vždy v pátek.

Setkání muzikantů v Bílých Karpatech

Setkání muzikantů v Bílých Karpatech se koná ve Valašských Kloboukách pravidelně v měsíci srpen a patří každoročně mezi významné kulturní akce Zlínského kraje. Během tří víkendových dnů vystoupí více jak dvě desítky hudebních, vokálních a folklorních těles. Mezi více jak čtyřmi stovkami hudebníků naleznou posluchači určitě i svůj oblíbený žánr. Vystupují dechové hudby, cimbálové muziky, pěvecké sbory, rockové a country kapely. 

Architekt Hubert Gessner

 Zdroj: Městské muzeum Valašské Klobouky, Fotoarchiv.Z barvířské rodiny Gessnerů, která se v Kloboukách usadila roku 1792, pocházel architek Hubert Gessner. Narodil se 20. října 1872, v letech 1885 - 1889 studoval na státní německé průmyslové škole v Brně a po čase ve studiu pokračoval na Akademii výtvarných umění ve Vídni. Tématem jeho závěrečné práce byla "Výzdoba vídeňské okružní třídy u příležitosti setkání monarchů"

 

 

Číst dál: Architekt Hubert Gessner

Kino

Kino se nachází 75 metrů od Hotelu Alfacentrum, které prošlo nedávno rekonstrukcí. Každý měsíc se hraje více jak 30 filmů a to jak akční, komedie, scifi, tak i pohádky pro malé děti. Od roku 2014 se hrají i filmy v 3D.

Kulturní dům Klobučan

Kulturní dům Klobučan se nachází v těsné blizkosti Hotelu Alfacentrum s kapacitou 1200 lidí. Klobučan se proslavil pořádáním pravidelných kulturních akcí a to zejména tanečních zábav, plesů, divadel a koncertů. Měli zde možnost vystoupit kapely jako je např. Arakain, Tublatanka, No name, Tři sestry, T4, Horkýže slíže, Desmod, Chinaski, atd.

Trenčínský hrad

Trenčínský hrad je velký starý hrad, který se tyčí přímo nad městem Trenčín. Proto je charakteristickou dominantou nejen samotného města, ale také středního Pováží. Dnes je národní kulturní památkou Slovenska a obyvatelé města Trenčín jsou na něj náležitě pyšní. Trenčín je vzdálen od Valašekých Klobouk 30 km a je navštěvonaný turisty.

Číst dál: Trenčínský hrad

Hrad Brumov-Bylnice

Zřícenina původně pozdně románského strážního hradu založeného nad Vlárským průsmykem v 1. polovině 13. století, goticky přestavěného pány z Kunštátu a renesančně rozšířeného Meziříčskými z Lomnice. Předhradí bylo opevněno barokně po dobytí vzbouřenými Valachy v roce 1621.

Číst dál: Hrad Brumov-Bylnice

Bílé Karpaty

Česká strana severní části Bílých Karpat svým charakterem spíše připomíná Javorníky. Nejvyšším vrcholem jsou Průklesy (836 m n. rn). Oblast se nachází na jižním Valašsku a dochovaly se zde zbytky původních zvyků a obyčejů.

Číst dál: Bílé Karpaty

Sochy města

Každý rok je vyhlášena soutěž Sochy do města. Do Valašských Klobouk se sjíždějí všichni umělci v rámci kulturní akce Valašské Kumštování. Díla řezbářů jsou návštěvníky hodnoceny svými hlasy a socha s nejvyšším počtem hlasů je následně zakoupena a umístěna na náměstí ve Valašských Kloboukách. Slavnostní vyhlášení vítěze soutěže probíhá vždy v sobotu na hlavním pódiu.

Vítězná socha se tak přiřadí k předchozím sochám, které zdobí již nyní náměstí ve Valašských Kloboukách.

Národní kulturní památník Ploština

Národní kulturní památník Ploština připomíná vyvraždění stejnojmenné pasekářské osady nacisty na konci 2. světové války za podporu partyzánů. Národní kulturní památník Ploština se nachází na místě bývalé pasekářské osady Ploština asi 5 km severozápadně od Valašských Klobouk mezi obcemi Vysoké Pole a Drnovice.

Číst dál: Národní kulturní památník Ploština

Březina

V blízkém okolí Valašských Klobouk se nachází památník Březina, který uctívá památku zavražděných 13 lidí včetně sotva 15-letého chlapce. Před koncem druhé světové války 22.dubna 1945 dostává 13 vězňů krumpáče a lopaty, kteří jsou odvedeni němci do nedalekého lesa. Všem vězňům je přikázáno vykopat velkou jámu a poté jsou nuceni pokleknout. Jeden z velitelů vykovává popravu přistoupením ke každému z nich a střelou do týla ze své pistole ukončí jejich život.

Památník je vzdálen 2 km od Hotelu Alfacentrum a je vzpomínkou na všechny popravené lidi.

Master of Rock

Největší mezinárodní rockový open-air festival v ČR, pořádaný ve Vizovicích u Zlína. Na festivalu vystupují především zahraniční rockové a metalové kapely. V roce 2005 se stal nejúspěšnějším festivalem v Česku. V roce 2007 navštívilo festival přes 30 000 návštěvníků.

Studio Marilyn Monroe

Připravujeme

Jste zde: Hlavní strana Aktivity Kultura